Haber

Dışişleri Bakanlığı: İsrail’i bu sese kulak vermeye çağırıyoruz

Dışişleri Bakanlığı, dün gece Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda kabul edilen “Sivillerin Korunması ile Hukuki ve İnsani Yükümlülüklerin Yerine Getirilmesi” başlıklı karar taslağına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Gazze’de acil ateşkes çağrısını da içeren tasarının kabul edilmesinin ‘geniş destekle karşılandığı’ belirtilerek, şöyle devam edildi: “Bu karar, acil, kalıcı ve sürdürülebilir insani ateşkes çağrılarını da içermektedir. temel gıda ve hizmetlere tam, güvenli ve kesintisiz insani erişim çağrısında bulunuyor.” “Bunu almasını önemsiyoruz” dedi.

‘İSRAİL’E BARIŞ FIRSATI SUNMASINI ÇAĞIRIYORUZ’

Açıklamada, “Her ne kadar BM Güvenlik Konseyi’nin Filistin halkına yönelik barbarca saldırılar karşısında sessiz ve etkisiz kaldığı bir ortamda, uluslararası toplumun çoğunluğunun duygularını ifade eden bu Genel Kurul kararını yeterli bulmasak da” denildi. Gazze olarak metindeki çağrıların hızla hayata geçmesini umuyoruz.” ifadelerini kullanan Dışişleri Bakanlığı, “İsrail’i uluslararası toplumun bu ortak sesine kulak vermeye, saldırıları durdurmaya ve barışa fırsat vermeye çağırıyoruz.”

‘ÇÖZÜMÜN YOLU FİLİSTİN DEVLETİNİN KURULMASINDAN GEÇER’

Açıklamada ayrıca şu ifadeler kullanıldı:

“Filistin meselesine adil bir çözüm bulunmadan Ortadoğu’da kalıcı barış ve istikrar mümkün olmayacağı gibi, İsrail’in de kendi güvenliğini sağlaması mümkün olmayacaktır.

Çözüme giden yol, 1967 sonlarında bağımsız, egemen ve coğrafi açıdan bütünleşmiş, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti’nin kurulmasından geçmektedir.

“Bu kritik dönemde tüm ülkeleri sorumluluklarını yerine getirmeye ve tarihin gerçek tarafında yer almaya davet ediyoruz.”

45 ÜLKE ‘ÇEKİLMEZ’ KALDI, 14 ÜLKE ‘HAYIR’ DEMİŞTİ

BM Genel Kurulu, Gazze’de “derhal, kalıcı ve sürekli insani ateşkes ve düşmanlıkların durdurulması” çağrısında bulunan karar taslağını kabul etti. Ürdün’ün öne sürdüğü ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 50’ye yakın ülkenin ortak sunduğu karar, dün gece 193 üyeli BM Genel Kurulu’nun Özel Acil Filistin oturumunda oylandı. Karar, 45 “çekimser” ve 14 “hayır” oyuna karşılık 120 oyla kabul edildi. (DIŞ HABER)

kartepe-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu