Ekonomi

Türkiye, ‘Büyük Ölçüde Uyumlu’ kategorisine yükseldi

Türkiye’nin OECD bilgi değişimi standartlarında kategorisi yükseldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na göre, geçen yılın son çeyreğinde başlayan Türkiye ikinci tur eş denetimi 7 Kasım itibarıyla sonuçlandırıldı. Türkiye, bu denetim neticesinde ‘Büyük Ölçüde Uyumlu’ notunu aldı. Söz konusu not, başta “Avrupa Birliği (AB) İyi Uygulamalar Çalışma Grubu” olmak üzere diğer uluslararası kuruluşlar nezdinde Türkiye’nin memleketler arası bilgi değişimi standartlarına uygun mevzuatı ve uygulaması olduğunu göstermesi açısından kıymet taşıyor. Ayrıyeten, notun Türkiye’nin uluslararası konumunu güçlendirmesine olumlu katkıda bulunması bekleniyor.

Türkiye, talep üzerine bilgi değişimi standartları açısından 2012’de Global Forum tarafından tabi tutulduğu birinci cins eş kontrolünde “Kısmen Uyumlu” notu almıştı.

Şeffaflık alanında en üst oluşum

Sekretaryası vergide şeffaflık alanında normları belirleyen ve kontrolleri yapan en üst oluşum olarak nitelendirilen Global Forum, OECD tarafından yapılıyor.

165 üyeli Global Forum, 2000’li yıllardan beri faaliyet gösterirken, 2009’da tekrar örgütlenmesinin akabinde ülkelerin vergi alanında bilgi değişimi uygulamalarına ait eş kontroller yürütüyor ve bu kontrollerin sonuçlarını G20’ye bildiriyor.

Ülkelerin eş denetim notları AB İyi Uygulamalar Çalışma Grubu, uluslararası kredi kuruluşları, OECD ve G20’de vergi şeffaflığına ait çalışmalarda kullanılırken, notları düşük olan ülkelere bu milletlerarası kuruluşlarca çeşitli vergisel ve mali yaptırımlar uygulanabiliyor.

AB Uygun Uygulamalar Çalışma Kümesinin vergi alanında iş birliği yapmayan ülkeler listesinde yer almamak için gerekli en kıymetli kriterler ortasında eş kontrollerden en az “Büyük Ölçüde Uyumlu” notu alınması bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu