Haber

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Yeni Yasama Dönemi Takvimi Açıklandı

TBMM’deki yeni yasama geçiş takvimi, 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi kesin sonuçlarının açıklanmasından itibaren işlemeye başlayacak.

TBMM İçtüzüğüne göre Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Heyeti, milletvekili seçimlerinin kesin sonuçlarının Yüksek Seçim Kurulunca açıklanmasını takip eden üçüncü gün saat 14.00’te çağrısız olarak toplanacak.

Yeni yasama döneminin ilk oturumunda milletvekilleri yemin edecek. MHP Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli’nin en yaşlı üye olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk Genel Kurulu’na Daimi Başkan olarak başkanlık etmesi bekleniyor.

Yemin, her milletvekilinin Anayasa metnini kürsüden yüksek sesle okumasıyla yapılacak. Milletvekilleri seçim yerlerine, soyadlarına ve adlarına göre alfabetik sırayla yemin edecekler.

Milletvekilleri aşağıdaki şekilde yemin edeceklerdir:

“Devletin varlığını ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız şartsız egemenliğini koruyacağım; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyet’e, ilke ve inkılaplara bağlı kalacağım. Atatürk’ün; Temel hürriyetlerden ve Anayasa’dan yararlanma davasından ve Anayasa’dan ayrılmayacağıma büyük Türk milleti önünde şerefim ve haysiyetim üzerine and içerim.

Yemin töreninde hazır bulunmayan milletvekilleri, katıldıkları ilk toplantının başında yemin edebilecek.

Milletvekilleri göreve yemin ederek başlayacak. Yemin etmekten kaçınan milletvekilleri, milletvekili sıfatından doğan haklardan yararlanamazlar.

Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, atanmalarının ardından yapılacak ilk toplantıda yemin edecek.

cildirhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu