Haber

İran: Batı’yı yaptırımları kaldırmaya zorlamak için yüksek düzeyde uranyum zenginleştiriyoruz

İran’ın BirlikGazeteye konuşan “İslam, ülkesinin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA)ile işbirliğine devam ettiğini belirtti.

TBMM’nin 2020’de çıkardığı yasa gereğince yüksek düzeyde uranyum zenginleştirmeye başladıklarını belirten İslami, ” Yaptırımların kaldırılmasını sağlamak için yüksek saflıkta uranyum zenginleştirmesi yapıldı. Yasa koyucunun amacı, yaptırımları ortadan kaldırmak için stratejik eylemde bulunmaktı.” söz konusu.

İslami” Yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştirme Stratejik Eylem Yasası’nın bize verdiği misyona dayanmaktadır ve biz bunu uygulamakla yükümlüyüz. İran’ın nükleer adımlarının askeri amaçlı olduğunu iddia ediyorlar ama bizim asıl amacımız Stratejik Eylem Yasası’nı uygulamak ve bu yasanın amacı da diğer tarafları İran’a yönelik baskıcı ekonomik yaptırımları azaltmaya ikna etmek veya zorlamak.”ifadelerini kullandı.

Nükleer anlaşma, İran’ın uranyum zenginleştirme oranını yüzde 3,67’ye çıkarmasına izin verdi.

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya (5+1) arasında 2015 yılında imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşma ), Tahran’a yüzde 3,67 oranında uranyum zenginleştirmeye devam etmesine izin verdi.

Öte yandan, ABD’nin 2018’de anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesinden bir yıl sonra anlaşmadaki taahhütlerini durduran İran, suikastın ardından Aralık 2020’de TBMM’de çıkarılan yasayla Natanz’da ilk olarak Nisan 2021’de yüzde 60’a ulaştı. nükleer bilimci Muhsin Fahrizade. saflıkta uranyum zenginleştirdiğini açıkladı.

Tahran’ın yüzde 20 ve yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştirmesi, Batılı ülkelerde kaygı uyandırıyor çünkü uranyumun yüzde 20 veya daha fazlasına zenginleştirilmesi, nükleer bombaların elde edilmesini sağlayacak yüzde 90 saf bölünebilir uranyuma ulaşma yönünde değerli bir adım olarak görülüyor.

felahiyeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu