Haber

Avrupa’nın En Düşük Uyuşturucu Kullanımı Türkiye’de

Batı Avrupa’da kokain kullanımının “endişe verici” bir düzeye ulaştığı, dünyada esrar kullanımının istikrarlı bir şekilde arttığı ve 162 milyon kişinin esrar kullandığı belirlendi. Türkiye’de uyuşturucu kullanımı Avrupa’ya göre çok düşük seviyede.

BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi 2006 Dünya Uyuşturucu Raporunu yayınladı. Dünyada halen 200 milyon kişinin uyuşturucu kullandığının belirtildiği raporda, dünyanın en popüler sorununun esrar olduğuna, 162 milyon kişinin esrar kullandığına yani dünya nüfusunun yüzde 4’üne işaret edildi.

Türkiye’de uyuşturucu kullanımının düşük düzeyde olduğu tespit edildi. BM raporuna göre dünyada 25 milyon kişi amfetamin, 16 milyon kişi afyon (eroin) ve 13 milyon kişi kokain, 10 milyon kişi de ecstasy kullanıyor.

türkiye

Ortada, Batı Avrupa’da kokain kullanımının “endişe verici” bir düzeye ulaştığına dikkat çekilen rapor, Türkiye’de uyuşturucu kullanımının düşük düzeyde olduğunu gösterdi. Türkiye’de 15-65 yaş arası kişilerde uyuşturucu kullanım düzeyi Avrupa’nın çok altındadır. Raporda yer alan tespitler şöyle:

Eroin: Türkiye’de afyon (eroin) kullanımı on binde 5’te kaldı. Bu oran Rusya’da en yüksekti. Buna göre Rusya’da her 100 kişiden 2’si afyon kullanıyor. Türkiye, Avrupa’nın en az afyon kullanan ülkesi oldu.

AMFİTAMİN: Türkiye’de amfitamin kullanımı binde 2’de kaldı. Türkiye, amfitamin kullanımında sonuncu değilse bile ortada kaldı. Avrupa’da en az amfitamin kullanan ülke on binde 2 ile Arnavutluk oldu. Amfitaminlerin en çok kullanıldığı ülkenin İngiltere olduğu kaydedildi.

Ecstasy: Türkiye’de oldukça yaygın olduğu düşünülen ecstasy kullanımının çok fazla olmadığı ortaya çıktı. Buna göre Türkiye’nin binde 3’ü ecstasy kullanıyor. Avrupa’da en çok ecstasy kullanan ülke ise yüzde 2,5 ile Çek Cumhuriyeti oldu.

Esrar: Türkiye, Avrupa’da esrarı en az kullanan ülkeler arasında yer aldı. Yüzde 1,9’unun esrar kullandığı Türkiye, Avrupa’da esrarı en az kullanan üçüncü ülke oldu. Romanya binde 9 ile Avrupa’da sondan ikinci olurken, Malta’nın binde 8 ile Avrupa’da en az esrar kullanan ülke olduğu bildiriliyor. Avrupa’da en çok esrar kullanılan ülkeler yüzde 11,3 ile İspanya, 10,9 ile Çek Cumhuriyeti ve 10,8 ile İngiltere oldu. Esrar kullanımının yasal olduğu Hollanda’nın yüzde 6,1 ile en fazla esrar tüketen 15. ülke olması dikkat çekiyor.

KOKAİN: Türkiye, en tehlikeli kimyasal uyuşturuculardan biri olan kokain kullanımında Avrupa’da sondan ikinci sırada yer aldı. Türkiye’de kokain kullanımının on binde 4 olduğu bildirildi. Avrupa’da en az kokain kullanan ülke on binde 7 ile Arnavutluk, en yüksek kokain kullanan ülke ise yüzde 2,7 ile İspanya oldu.

Kaynak: ANKA / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu